2019 Yılı Hac Kaydına Dair Tüm Detaylar!

2019 Hac Kayıtları

2019 yılının hac kayıtlarına dair tarihler ve kayıt süreci ile ilgili hacı adayları uzun zamandır merakla bekliyor. Merakla beklenen 2019 hac kayıtlarına ilişkin tüm detaylara, ön kayıt tarihlerine, kura tarihlerine ve 2019 yılında yapılacak kesin hac kaydı tarihlerine dair pek çok detaylı bilgiyi sizler için kaleme aldık.

2019 yılında ilk kez hacca gitmek için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, 08 – 14 Aralık 2018 tarihleri arasında ön kayıtlarını yaptıracaklar.

Hacca gitmek isteyen vatandaşlardan ilk kez hac başvurusu yapacak olanlar, yarın 8 Aralık’tan itibaren ön kayıt işlemlerini yapabilecekler.  İlk kez hacca gitmek için müracaat edenler ön kayıtlarını 8 Aralık ile 14 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirebilecek. Bu tarihler arasında ön kaydını yaptırmamış olan vatandaşlar, 2019 yılı için hac kuralarına katılım hakkına sahip olamayacaklar.

*Ayrıca; kuraya birlikte katılmak isteyen vatandaşlar kuraya birlikte katılmak istedikleri kişileri de kayıtlarda belirtmek zorundadırlar.

2018 yılında ya da öncesinde hac kurasına katılmış, fakat kesin kayıt hakkı elde edememiş olan vatandaşlar ise ön kayıt işlemi gerçekleştirmiyor. Daha önceden hac kaydını yaptırmış fakat kurada çıkmamış olan bu vatandaşların kayıt yenileme işlemleri ise yarın yani 8 Aralık tarihinde 2018 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca otomatik olarak yapılıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, hacca gidecek olan vatandaşlardan ilk kez başvuru yapacak olanların ön kayıttan önce ilgili bankalara 20 lira ön kayıt ücreti yatırmaları gerektiğini açıkladı. Meal Tur olarak bizlerle hacca gitmek isteyen vatandaşlarımız için ise bu işlemi bizler gerçekleştiriyoruz.

Kura Sonrası Kesin Kayıt Tarihleri Ne Zaman?

Hac kurası ise 28 Aralık 2018 tarihinde çekilecek. Kura sonuçları yine aynı tarihte 28 Aralık Cuma günü açıklanacak. Açıklanan hac kura sonucuna göre ise hac kaydı yapmaya hak kazanmış olan hacı adayları, 02 – 11 Ocak 2019 tarihleri arasında kesin hac kayıt işlemlerini yaptırabilecekler.

02 Ocak 2019 Çarşamba sabahı saat 09:00’da başlaması planlanan hac kayıtları, hem internet üzerinden hem de müftülüklerden bizzat müracaat ederek yapılabilecek.

Hac kaydı yaptırmak isteyen hacı adayları dilerlerse Diyanet İşleri Başkanlığı ya da acentelerin hac organizasyonları hizmetini tercih edebilirler.

2019 Yılında Hacca Gidiş ve Dönüş Tarihleri Ne Zaman?

Hac takvimi, Hac ve Umre Kurulu tarafından hazırlanmaktadır. Hac ve Umre Kurulu’nun hazırladığı hac takvimindeki mübarek topraklara gidiş ve dönüş tarihleri de belli oldu.

Türkiye’den 2019 senesinde hacca gidecek olan hacı adayları için gidişler 4 Temmuz Perşembe – 5 Ağustos Pazartesi (Hicri; 01 Zilkade – 04 Zilhicce 1440), hacdan dönüşler ise 16 Ağustos Cuma – 13 Eylül Cuma (Hicri; 15 – 17 Zilhicce 1440 – 14 Muharrem 1441) tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Bir önceki yazımızda Kur’an’da Allah (c.c.) Sevgisi‘nden bahsettik

İlgili yazılardan bazıları ise şöyle; Hac Nedir? Hac ile İlgili Ayetler Nelerdir? – Hac Hangi Aylarda Yapılır? Haccın Çeşitleri Nelerdir? – Hac Neden Farz Oldu?Umre Yolcuları İçin Dualar

Bir Cevap Yazın