Allahümme Salli ve Barik Duaları

Allahümme Salli ve Allahümme Barik Duaları

Namazlarda okunan Allamümme Salli ve Allahümme Barik duaları, namazlarda okunması bazı mezheplerde sünnet bazılarında ise farz kabul edilen dualardır.

Bu dualar Kur’an ayeti ya da sure değillerdir. Sadece İslam tarihinde, kaynaklarda ve hadislerde geçen, günümüze kadar gelmiş dualardır.

Salli ve Barik duaları genellikle namazlarda okunur.

Bu dualar anlam açısından, Müslümanların Allah’a (c.c.) doğru ve güzel bir şekilde dua etmelerini sağlar. Aynı zamanda Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.av.) de salat ü selam getirmeyi sağlar.

Allahümme Salli ve Barik duaları kulların, Allah Teala’ya (c.c.) doğru bir şekilde dua etmesini, iyi ve güzeli ister ve söylerken aynı zamanda Resulullah’ı Mustafa’yı (s.a.v.) da dualarına dahil etmelerini sağlar.

Salli-Barik duaları, anlamını bilmek gereken dualardır. Bu dualar kişilere ümmet bilincini de aşılarlar ve Resulullah’ı (s.a.v.) anmanın da en güzel yollarındandır.

Allahümme Salli ve Barik duaları, namaz esnasında okunduğundan Hz. Muhammed Mustafa’ya (s.a.v.) namazda salavat getirilmesini sağlar.

Hanefi mezhebine göre namazda Hz. Muhammed’e (s.a.v.) salavat getirmek sünnet iken, (ed-Durrul Muhtar, I, 478).
Şafiilere göre ise farzdır, (Muğni’l Muhtaç, I, 173).

Allahümme Salli Duası Türkçe Okunuşu

“Allâhumme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd.”

Allahümme Salli Duası Türkçe Anlamı

“Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

Allahümme Salli Duası Arapça

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ ﴿﴾ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيم ﴿﴾ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Allahümme Barik Duası Türkçe Okunuşu

“Allâhumme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd.”

Allahümme Barik Duası Türkçe Anlamı

“Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

Allahümme Barik Duası Arapça

اللَّهُمَّ بَارِكَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ ﴿﴾ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيم ﴿﴾ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ


Bir önceki yazımızda 2020 Hac Kaydı Hakkında Bilgiler verdik.
İlgili diğer konular;
Namaz Surelerinin Okunuşu
Sübhaneke Duası Neden Namazlarda Okunuyor?
Amentü Duası Okunuşu ve Anlamı
Nasıl Salavat Getirilir?
Dualarımızı Doğru Ediyor Muyuz?
Kaza Namazı Nasıl Kılınır?
Salavat Getirmenin Önemi!
Kunut Duaları
Namazı Cemaat Olarak Kılmanın Önemi
Karınca (Bereket) Duası Nedir? Karınca Duasının Dindeki Yeri

Bir Cevap Yazın