Hac ve Umre Aşısı Hakkında Tüm Bilgiler!

Hac ve Umre ziyaretlerinde, hacı adaylarının ve mutemirlerin (umre yapan kişi) bazı sağlık önlemleri alması gerekir. Çünkü her sene tüm dünyadan çok sayıda Müslüman hac görevi ve umre ziyaretlerini yerine getirmek için kutsal toprakları ziyaret etmekte. Mekke ve Medine’de yaşanan bu insan yoğunluğu da haliyle hastalıklara davetiye çıkartmaktadır.

Hac ve umre zamanlarında Kabe ve çevresinin, çok sayıda insanla dolup taşması sonucu artan hastalık risklerini önlemek amacıyla da ziyaretçilerin hac veya umreye gitmeden önce aşı yaptırması gerekmektedir.

Hac ve Umre Aşısı Nedir?

Mekke ve Medine’ye ibadet için gidecek olan Müslümanların, zorunlu olarak yaptırdığı Menenjit Aşısı hac aşısı – umre aşısı olarak bilinmektedir.

Suudi Arabistan Devleti, Menenjit Aşısını ziyaretçi yoğunluğunun meydana getirdiği salgınları önlemek amacıyla zorunlu kılmıştır.

Hac ve umreye gidecek olan kişilerin Menenjit Aşısı yaptırmaları, Arabistan’da oluşan kalabalık nüfus nedeniyle gidilecek yerlerden virüs kapmanın önüne geçmektedir. Aynı zamanda oraya giden ziyaretçilerin de gittikleri ortama virüs taşımalarını önlemektedir.

Menenjit Aşısı sayesinde Mekke ve Medine’ye ibadet için giden Müslümanların hastalanma riskinin büyük ölçüde önüne geçilmiş olur.

Ayrıca doktorlar tarafından, Domuz Gribi ve Grip aşılarının da 
yaptırılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra 
yine doktorlara danışılarak Hepatit B ve Pnömokok aşılarını 
yaptırmakta da fayda vardır.

Hac – Umre Aşısını Ne Zaman Yaptırmak Gerekir?

Hac – umre ziyaretini gerçekleştirecek olan kişilerin, yolculuklarından belirli bir süre önce aşılarını yaptırmış olmaları gerekmektedir.

Menenjit aşısının içeriğindeki koruyucu maddelerin aktifleşebilmesi için 10 gün kadar bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple de Menenjit aşısı yaptıracak kişilerin yolculuktan en az 10 – 15 gün önce bu aşıyı vurulmaları gerekir.

Bunun yanı sıra, hacı adaylarının ve umrecilerin ziyaret esnasında da aşı kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Nerelerde Menenjit Aşısı Yaptırılır?

İl Sağlık Müdürlükleri her yıl hac ve umre ibadetlerini yerine getirecek kişilerin, yolculuklarından önce aşı yaptırabilecekleri yerlerin listesini açıklamaktadırlar.

2019 yılı İstanbul, Ankara ve İzmir için belirlenen aşı merkezlerini öğrenmek için ilgili ilin üzerine tıklayabilirsiniz.

Menenjit Aşısı Nedir?

Menenjit büyük oranda bulaşıcı bir hastalıktır. Öyle ki kalabalık ortamlarda kişiden kişiye ufak bir temasla dahi menenjit bulaşabilmektedir.

Menenjit, beyinde bulunan ve beyni çevreleyen zarların iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır.

Menenjit hastalığına yakalanan kişilerde işitme kaybı görülebildiği gibi, havale geçirme ve buna bağlı olarak beyin fonksiyonlarında zarar oluşması gibi ciddi risklerde sonuçlar meydana gelebilir. Bazı durumlarda ise menenjit kişinin hayatını kaybetmesine dahi yol açabilmektedir.

 

Sağlığınız açısından oldukça önem arz eden hac aşısını yola çıkmadan önce muhakkak yaptırın. Aksi takdirde sınırda aşı belgesi kontrolünü gerçekleştiren yetkililer tarafından geri çevrilebilir ve kutsal topraklara ulaşamadan yolculuğunuzun yarıda kalmasına sebep olabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Tavaf Sırasında Okunacak Duaları kaleme aldık.

İlgili yazılar ise; 
Hac Nedir? Hac ile İlgili Ayetler Nelerdir? – 
Umre Yolcuları İçin Dualar
Hac Neden Farz Oldu?
2019 Yılı Hac Kaydına ve Takvimine Dair Tüm Detaylar! – 
Hac Hangi Aylarda Yapılır? Haccın Çeşitleri Nelerdir? 

Bir Cevap Yazın