Hacca Giderken Yanımıza Almamız Gerekenler Nelerdir?

Hac ibadeti öncesinde de birçok hazırlık gerektirir. Gerek hac ibadetinde hacının yanında bulunması gereken eşyalar olsun gerekse hacı adayının hac yolunda ve kutsal topraklarda bulunduğu sıralarda hayatlarını kolaylaştıracak malzemeler olsun, bu ulvi yolculuk için hazırlık yapması şarttır.

Hac yolculuğu esnasında ve hac vazifesi sırasında, hacı adaylarının sıkıntı çekmemesi için yanlarına alabilecekleri malzemelerin listesini sizler için detaylıca hazırladık.

Her Hacı Adayının Yanında Bulundurması Gereken Eşyalar Nelerdir?

  • Hacı adaylarının mutlaka yanlarında bulundurmaları gereken şeyler öncelikle iç çamaşırı, havlu-banyo havlusu, mescidlerde kullanabilmek için terlik, tavaf patikleri gibi eşyalardır.
  • Erkek hacı adaylarının mutlak suretle yanlarında olması gereken en önemli eşya şüphesiz ihram kıyafetidir. Rida ve izar denilen iki parçadan oluşan ihram kıyafeti ve bu iki parçanın vücutta mukavemetli durmasın için kullanılan ihram kemeri, erkek hacı adaylarının unutmamaları gereken eşyaların başında gelir. Tavaf için erkeklerin ihrama girmesi zorunludur. (Kadınlar için zorunlu olan bir ihram kıyafeti yoktur. Hanımlar İslam’a uygun, rahat ve temiz kıyafetlerle hac görevlerini yapabilirler.)
  • Mekke ve Medine’nin güneşinden korunabilmek için hacı adaylarının yanlarında güneş gözlüğü bulundurmalarında da fayda vardır. Özellikle Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Haram gibi yerlerin ziyaretleri sırasında güneş, görüşü etkileyecek şekilde rahatsız edici olabilir.
  • Kadın hacı adaylarının yanlarında bulundurabilecekleri eşyalardan birisi ince eldivenlerdir. İnce eldivenler tavaf esnasında erkek hacı adaylarıyla temas etmekten korunmalarını sağlayacaktır.
  • Hacı adaylarının yanlarına almaya unutmamaları gereken eşyaların arasında, ibadet esnasında faydalanılacak malzemeler gelir. Küçük boyutlarda bir Kur’an-ı Kerim, hafif bir seccade, tavaf tesbihi ve şeytan taşlamada kullanacakları 70 adet taşın koyulabileceği taş kesesi hacı adayların yanlarına almaları gereken malzemelerdendir.
  • Hac görevi için dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar olduğu için, çeşitlilikten ve özellikle de kalabalıktan dolayı hastalık riski de yüksektir. Hacı adayları hac yolculuğuna çıkmadan önce mutlaka yanlarına ağrı kesici, ateş düşürücü, bulantı ilacı gibi ilaçlar almalıdır. Ayrıca kurak hava koşulları ve bol yürüyüşten dolayı ayaklarda oluşabilecek çatlamalar da göz önünde bulundurulmalı ve bunun hac vazifesinde hacı adayını rahatsız etmesine mahal bırakmadan topuk kremi gibi malzemeleri de almakta fayda vardır.

Bir önceki yazımızda Kurasız Hac Nedir? Kurasız Hacca Nasıl Gidilir? sorusuna cevap verdik.
İlgili diğer yazılardan bazıları;
Adım Adım Nasıl Hac Yapılır?
Hac Nedir? Hac ile İlgili Ayetler Nelerdir?
Hac Neden Farz Oldu?
Hac Hangi Aylarda Yapılır? Haccın Çeşitleri Nelerdir?
Hacda Tavaf Sırasında Okunacak Dualar Hangileridir?
Hac ve Umre Aşısı Hakkında Tüm Bilgiler!

Bir Cevap Yazın