Hümeze Suresinin Türkçe Okunuşu, Meali ve Arapçası

Hümeze Suresi

Hümeze Suresi 9 ayetlik kısa bir suredir. Ezberlemesi kolay olduğundan namaz surelerindendir.

Hüzeme, Kur’an-ı Kerim’in 104. suresidir. Nüzul sıralamasına göre ise 32. ayettir. Kıyâme suresinden sonra, Mürselât sûresinden önce nâzil olmuştur.

Mekke döneminde nazil olduğu kabul edilir.
(Kaynaklar sûrenin Mekkî olduğunda ittifak etmişlerdir (Süyûtî, el-İtķān, I, 29, 31, 81, 82)
Hümeze suresinin indiği döneme bakıldığında; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) peygamberliğinin 3. veya 4. yılında surenin indiği söylenebilir.

Hümeze suresinin indiği o dönemlerde Mekke müşrikleri, İslamiyet’in gösterdiği gelişme karşısında telaşa kapılmışlardı. Ardından İslam’ın yayılışını engellemek ve durdurmak için birtakım tedbirlere başvurmuşlardı.

Mekkeli müşrikler o yıllarda, başta Resûl-i Ekrem olmak üzere Müslümanların ileri gelenlerini kötüleyip gözden düşürmeye çalışmışlardı.

Hümze suresi ismini 1. ayette geçen, “başkalarını arkadan çekiştirip kötülemeyi huy edinen kimse” anlamındaki hümeze kelimesinden alır.

Aynı ayette lümeze diye bir kelime daha geçer. Lümeze’nin anlamı ise “insanları yüzlerine karşı ayıplayıp küçük düşürmeyi huy edinen kimse” demektir.

Hümeze Suresi Türkçe Okunuşu

Bismillâhirrahmanirrahim.
“1-2-Veylun li kulli humezetin lumezetin. Ellezî cemea mâlen ve addedehu.
3-Yahsebu enne mâlehû ahledehu. 4-Kellâ le yunbezenne fîl hutameti. 5-Ve mâ edrâke mâl hutametu. 6-7- Nârullâhil mûkadetu.  Elletî tettaliu alâl ef’ideti. 8-9- İnnehâ aleyhim mu’sadetun. Fî amedin mumeddedetin.”

Hümeze Suresi Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla
“Mal toplayan ve onu durmadan sayan, insanları arkadan çekiştiren, kaş göz işaretiyle alay eden her kişinin vay haline!  O, malının, kendisini ebedileştirdiğini sanır. Hayır! Andolsun ki o, Hutâme’ye atılacaktır. Hutame’nin ne olduğunu sen ne bileceksin? O, Allah’ın, yüreklere işleyen tutuşturulmuş ateşidir. Şüphesiz uzatılmış direkler arasında (bağlı oldukları halde) ateş onların üzerine kapatılacaktır.”

Hümeze Suresi Arapça


وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍۙ ﴿1﴾ اَلَّذ۪ي جَمَعَ مَالًا وَعَدَّدَهُۙ ﴿2﴾ يَحْسَبُ اَنَّ مَالَهُٓ اَخْلَدَهُۚ ﴿3﴾ كَلَّا لَيُنْبَذَنَّ فِي الْحُطَمَةِۘ ﴿4﴾ وَمَٓا اَدْرٰيكَ مَا الْحُطَمَةُۜ ﴿5﴾ نَارُ اللّٰهِ الْمُوقَدَةُۙ ﴿6﴾ اَلَّت۪ي تَطَّلِعُ عَلَى الْاَفْـِٔدَةِۜ ﴿7﴾ اِنَّهَا عَلَيْهِمْ مُؤْصَدَةٌۙ ﴿8﴾ ف۪ي عَمَدٍ مُمَدَّدَةٍ ﴿9


Bir önceki yazımızda İslam’da Affetmek ve Affedicilik ile ilgili yazdım.
İlgili diğer yazılar;
Gıybet Etmenin Günahı!
Ahirete Nasıl Hazırlanmalıyız?
Namazı Cemaat Olarak Kılmanın Önemi
İslamiyet’te Cimrilik Kavramı
Müslüman ve Kibir
Namaza Riya Karıştırmak!
Sübhaneke Duası Neden Namazlarda Okunuyor?
İslamı Bilen Hayırlı Evlatlar Nasıl Yetiştirilir?
Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Bir Cevap Yazın