Kadir Gecesi Nasıl Değerlendirilmeli?

“Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla 
Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Kadir Suresi

Kadir Gecesi

Her yıl Ramazan-ı Şerif’in 27. Gecesi, Kadir Gecesi olarak karşılanmaktadır.

2019 senesi için Kadir Gecesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı dini günler takvimine göre 31 Mayıs Cuma yani bugün karşılanacak.

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı gece olan Kadir gecesinin ne denli mübarek bir gece olduğu Kadir suresinde açık bir şekilde belirtilmiştir.

Kadir kelime anlamı olarak, güç, hüküm, şeref ve azamet gibi anlamlara gelir. Leyle-i Kadir olarak bilinen Kadir gecesi de Kur’an’ın indirilişiyle nurlanan, şereflenen ve azamet sahibi olan bir gecedir.

Kur’an-ı Kerim’de açıkça Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilmiştir. Kur’an’ın nazil olmaya başladığı mübarek Kadir gecesi Müslümanlar için ve İslamiyet için çok önemli bir gecedir. -ı Kerim’in inmeye başladığı bu mübarek gece İslam alemi için çok kıymetli bir gecedir. Ramazan-ı Şerif’e “Kur’an Ayı” denmesinin sebebi de Kur’an’ın indirilmeye başladığı Kadir gecesidir.

Kadir Gecesinde Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Kadir suresinde Allahu Teala (c.c.) açık bir dille belirtmiştir ki Kur’an-ı Kerim Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.) bu gece indirilmeye başlamıştır. Aynı zamanda meleklerin ve Cebrail’in (a.s.) de yine bu gece yeryüzüne ineceği ve tan yeri ağırana kadar yer yüzünde esenliğin hakim olacağı belirtilmiştir.

Ayet-i kerimeler ışığında net bir şekilde söylenilebilir ki Allah’a (c.c.) yönelmek için, ibadet etmek için Kadir gecesi en hayırlı gecelerdendir.

Kadir gecesi için net bir şekilde ayrıca bir ibadet şekli belirtilmemiştir. Fakat rahmetinden sual olunmayacak bu mübarek geceyi en iyi şekilde değerlendirmek gerektiği ve bunun insanın hayrına olacağı bir gerçektir.

Kadir Gecesi Nasıl Değerlendirilmeli? sorusunun yanıtı ise çok çeşitlidir;

  • Kur’an-ı Kerim bol bol okunmalıdır. Yalnızca Kur’an yüzünden okunmakla kalmamalı tefekkür edilmeli, anlaşılmalı ve üzerine düşünülmelidir. Kur’an anlaşılıp tefekkür edilmedikçe Allah’ın (c.c.) kullarına ne dediğini bilmek ve anlamak mümkün değildir. Dolayısıyla Kur’an’ı anlayıp ona göre hayatını şekillendirmek bir Müslümanın görevidir. Kur’an anlaşılmalı, ayetleri üzerine düşünülmeli, içtenlikle idrak edilmelidir. Bu mübarek gece Kur’an-ı Kerim okuyarak, anlayarak, dinleyerek değerlendirilir.
  • Kadir gecesi tövbe ve istiğfara en çok yönelinmesi gereken gecelerin başında gelir. Bin aydan daha hayırlı olan bu gecede kullar bol bol tövbe etmeli, Allah’ı (c.c.) anarak O’ndan af dilemelidir. Her Müslüman hem kendi için hem de Müslüman kardeşleri, eşi dostu için de bol bol dua etmelidir.
  • Nafile namaz kılarak Allah’a (c.c.) dua etmek, namaz ile vaktini değerlendirmek, varsa kaza namazı da kılmak Kadir gecesini değerlendirmenin en hayırlı yollarındandır.
  • Bu gecenin esenliği içerisinde işlenecek en güzel amellerden birisi de Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya (s.a.v.) bol bol salavat getirmek, onun sünnetleriyle hareket etmeye daha fazla özen göstermeye gayret etmektir.
  • Kadir gecesinin hürmetine Müslümanlarla helalleşilmeli, helallik verilmeli, küs ve dargın olanlar barışmalıdır.
  • Bu gece sadaka vermeye, bol bol hadis-i şerifler ve ayetler okumaya, selama, duaya ve Allah’ı (c.c.) anmaya en çok yoğunlaşılacak gecelerdendir.
Süfyan-i Sevrî Kadir Gecesi ile ilgili; 
“Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. 
Kur’ân okuyup sonra dua etmek daha güzeldir.” demiştir.
(Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313)

Kadir Suresinin Okunuşu
“Bismillâhi’r Rahmâni’r Rahîm
İnnâ enzelnâhu fî leyletil kadr
Ve mâ edrâke mâ leyletul kadr
Leyletul kadri hayrun min elfi şehr
Tenezzelul melâiketu ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min kulli emrin
Selâmun, hiye hattâ matlaıl fecr.”


Bir önceki yazımızda İslam’da Çocuk Sevgisinin Önemini anlattık.
İlgili diğer yazılar;
Cuma Günü Salavât Getirmenin Hükmü
Dualarımızı Doğru Ediyor Muyuz?
Nasıl Salavat Getirilir?
Cuma Suresinin Okunuşu, Meali ve Faziletleri
Müslümanlıkta Selamlaşma
Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?
Ümidin Adı: Tövbe
Cuma Günleri Yapılması Faziletli Olan Sünnetler
Hayırlı Olanı İsteme ve Kazadan Korunma Duaları!
Namaz Nedir? Namaz Sureleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın