Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Kaza Namazı Nedir?

Bir Müslüman vakit namazını vaktinde kılamaz ve bunu telafi edebilmek için kaçırdığı namazı vaktinin dışında kılar is, o namaza kaza namazı denir. Kısacası vakit namazını, vaktinin dışında kılmaya kaza etmek denir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus ise, isteyen istediği namazı vaktinde eda etmek yerine vakit dışında kaza edebilir gibi bir algının oluşmamasıdır. Çünkü vakit namazlarını kazaya bırakmak, bile isteye yapılmaması gereken bir durumdur. Adı üstünde 5 vakit namazlar vaktinde kılınması farz olunan namazlardır.

Fakat zamanında kılınamamış bir namazı “Vaktinde namazımızı kılamadık, artık bu namaz geçti.” diyerek kılmamak da söz konusu değildir. İşte bu yüzden vakit namazlarını kaza etmek gerekir. Vaktinde kılınamayıp kaçırılan namazı kaza etmek de farzdır. Çünkü vakit namazları, müminlerin üzerine farz olan ve mutlak suretle yerine getirmesi gereken ibadetlerdir.

**5 vakit namazı kaza etmek farz olurken, vitir namazını kaza etmek ise vaciptir.

Ne Zaman Kaza Namazı Kılınır?

Kaza namazı için kıstas olan şey yalnızca kerahat vakitleri dışında kılıyor olmaktır.

Kerahat vakitleri haricinde her daim kılınabilecek olan kaza namazını kılmak için başka belirli bir kısıtlama yoktur. Vakti kaçırılan her namaz, gün içerisinde ya da daha sonra kaza edilebilir.

Şöyle ki; akşam namazını kaçıran bir kişi, akşam namazının kazasını yatsının hemen peşine kılabilir. Akşamın kazası illa yine akşam vakitlerinde yapılacak ya da aynı gün kaza edilecek gibi bir sınırlama yoktur. Tabii ki hayırlı olan namazı kazaya bırakmamak, bırakmak zorunda kalındığında da mümkün olan en kısa zamanda kaza etmek.

Yıllarca üzerine farz olan namaz ibadetini yerine getirememiş ama daha sonradan hidayete erip namaza başlayan bir kişi de kılmadığı dönemlerin namazlarını kaza edebilir. Kaza namazı kılma hususunda bir kısıtlama olmadığı için, kaza namazı kılmak isteyenler bir günde diledikleri kadar geçmiş namazını kaza edebilirler.

Temel olarak denilebilir ki namazı kazaya bırakmaktan kaçınmalı, kazaya bırakmak durumunda mümkün olan en kısa sürede namazı kaza etmeli, geçmişte namaz kılmadığı dönemlerden kalan namazlar da yine kişinin üzerine farz olduğu için olabildiğince çok kaza namazı kılarak vazifesini yerine getirmelidir.

Nasıl Kaza Namazı Kılınır?

Bir namaz kazaya kaldıysa, o namazın farz rekatlarını kılmak suretiyle namaz kaza edilir. Yani, kazaya kalan namazın farzları normal vaktinde nasıl kılınıyorsa, kaza namazında da aynı şekilde kılınır. Burada önemli nokta namaza dururken edilen niyettir.

  • Sabah Namazının kazası: 2 rekât farzı kılınır.
  • Öğle Namazının kazası: 4 rekât farzı kılınır.
  • İkindi Namazının kazası: 4 rekât farzı kılınır.
  • Akşam Namazının kazası: 3 rekât farzı kılınır.
  • Yatsı Namazının kazası: 4 rekât farzı kılınır.
  • Vitir Namazının kazası: 3 rekât aynen kılınır.

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Kaza namazında, vakit namazının farzı aynı şekilde kılınıyor olsa da niyet şekli farklıdır. Kaza namazına niyet ederken niyette hangi vaktin namazının kaza edildiğini belirtmek gerekir.

Örneğin; Sabah Namazının kazası için,

“Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım sabah namazını kılmaya” veya “Niyet ettim Allah rızası için, üzerimde olan bir sabah namazını kaza etmeye.” şeklinde niyet edilerek farz rekatlar kılınır.

Aynı şekilde hangi vaktin namazı kaza edilecekse o vakit belirtilerek, örnekteki gibi niyet edilebilir ve niyet edilen vaktin kaza namazı kılınabilir.

Bir önceki yazımızda Hac ve Umre Aşısı Hakkında Önemli ve Detaylı Bilgiler verdik.

İlgili yazılar ise;
Namaza Riya Karıştırmak! – 
Abdestin Önemi – 
Namaz Nedir? Namaz Sureleri Nelerdir? – 
Namaz İle İlgili Ayetler Nelerdir? – 
Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) İlk Hutbesi 

Bir Cevap Yazın