Kudüs’ün Önemi ve İslam’daki Yeri

Kudüs, tarih boyunca birçok açıdan önemli bir merkez olmuştur. Şehir tarih boyunca pek çok devlet ve büyük dinler için önemli bir merkez olmuştur.

Kentin bu merkezde olma durumunun birçok sebebi vardır.
Akdeniz ve Ölü Deniz’in kuzey sınırları arasında bulunan Kudüs; Asya, Afrika ve Avrupa’ nın tam ortasındadır. Kudüs aynı zamanda 3 semavi dinin de ortak noktasıdır.

19. yy’dan Kubbet’üs Sahra Fotoğrafı

Kudüs’ün İslam’daki Yeri

  • Kudüs Müslümanlar İçin Neden Önemli?

Kudüs, 3 Semavi dinin de ilk başkenti konumunda denilebilir.

Müslümanlar için Kudüs, Mekke ve Medine’den sonra 3. Sırada bulunan bir kutsallıktadır diyebiliriz. M.S. 610 senesinde ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa, Kudüs’tedir. İslamiyet’teki yeri ilk kıble olmakla da sınırlı olmayan Mescid-i Aksa, 16 ay boyunca Müslümanların kıblesi olmuş, yönelerek ibadet ettikleri ilk yer olmuştur. Mescid-i Aksa İslam dininin en kutsal bölge ve aynı zamanda camilerdendir.

Kudüs şehrini Müslümanlar için önemli kılan bir diğer unsur da Resulullah’ın (s.a.v.) Mirac’a buradan çıkmış olmasıdır.
Kudüs’te bulunan İslam dininin ilk kubbeli yapısı olan Kubbet’üs Sahra içerisinde bulunan Hacer-i Muallak taşı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Miraca yükseldiği yerdir.

İşte bu kutsal yapılar ve İslam tarihi için önemli olan olaylar, Kudüs kentini Müslümanlar için en kıymetli kentlerden birisi yapmaktadır.

Mescid-i Aksa’nın 1890-1900 yılları arasındaki görüntüsü

Kudüs’ün Diğer Semavi Dinlerdeki Yeri

İslam dini diğer semavi dinlere de saygı duyan ve Allah’ın (c.c.) gönderdiği peygamberlerin hepsini tanıyan bir dindir.

İslamiyet’te diğer dinlere saygısızlık bulunmaz, Kur’an’ın bildirdiği gerçek peygamberlere saygısızlık söz konusu değildir.

Hz. Muhammed (s.a.v.) Peygamber Efendimizden önce de Kudüs, Hz. Davud (a.s.) Hz. Süleyman (a.s.) Hz. İsa (a.s.) ve Hz. Musa (a.s.) Peygamberlerin geçtiği, yaşadığı topraklardır. Kudüs’ün tarih boyunca dinler için önem arz etmesinin sebebi de birçok büyük peygamberin bu topraklara adım atmış, yaşamış ve hüküm sürmüş olmasıdır.

Kudüs’te Müslümanlar için önemli olan Mescid-i Aksa, Kubbet’üs Sahra gibi yapıların yanı sıra Yahudiler ve Hristiyanlar için önemli olan yapılar da vardır. Ağlama Duvarı, Tapınak Tepesi gibi yapılar bunlar arasındadır.

  • Hristiyanlar için Kudüs’ün önemi

İncil’e göre Hz. İsa (a.s.) Kudüs’te son yemeğini yemiş,  çarmıha çakılı bir halde Kudüs topraklarında yürümüş ve burada çarmıha gerilmiş.

Hz. İsa’nın (a.s.) ölümünden 300 yıl sonra Azize Helena Hz. İsa’nın (a.s.) hayatındaki hac noktalarını belirlemiş ve Kudüs’ün Hristiyanlıktaki önemi daha da perçinlenmiştir.

Yahudiler için Kudüs’ün önemi

İsrail Kralı olan Hz. Davut (a.s.) Kudüs’ü İsrail Krallığı’nın başkenti ilan ederek bu yönde yapılar inşa ettirmiştir. Aynı şekilde Hz. Davud’un (a.s.) oğlu Hz. Süleyman’ın (a.s.) inşa ettirdiği ve Yahudilerin ilk tapınağı olan Süleyman Tapınağı da bu kenttedir.

Tüm bunların yanı sıra Ahid Sandığı, Hz. Musa’ya (a.s.) indirilen On Emir’in yazılı olduğu tabletler gibi pek çok kutsal değer de yine Kudüs’tedir. Yahudilerin ibadet ettikleri Ağlama Duvarı da yine Kudüs’te, Mescid-i Aksa yakınlarındadır.


Bir önceki yazımızda Mescid-i Aksa ve Mescid-i Haram Hakkında Ayet ve Hadisleri sizler için derledik.
İlgili diğer konu başlıklarından bazıları;
Mescid-i Aksa Hakkında Tüm Merak Edilenler!
Mabetler Dokunulmazdır!
Kudüs ve Mescid-i Aksa İçin Nasıl Dua Etmeliyiz?
Fil Suresinin Önemi, Anlamı ve Okunuşu
Kâfirlere İtaatin Hükmü
Kudüs’te Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer
Tekasür Suresi

Bir Cevap Yazın