Kurasız Hac Nedir? Kurasız Hacca Nasıl Gidilir?

Hacda Kura Sistemi

Suudi Arabistan'ın diğer ülkelerle imzaladığı bir Hac Protokolü
bulunmaktadır.
Bu Hac Protokolünde de her ülkenin nüfusuna, nüfus artışına ve 
yoğunluğuna göre hac kotaları belirlenmektedir. 
Arabistan'ın Hac Protokolü ile ülkelere verdiği yıllık kontenjan,
ülke nüfusunun ortalama binde birine tekabül etmektedir.

Mealtur Kurasız Hac Programları için buraya tıklayın

Türkiye için imzalanan güncel protokolde, ülkemizin nüfusu 80 milyon üzerinden hesaplanmış ve bu doğrultuda Suudi Arabistan Türkiye’ye 80.000 kişilik hacı kontenjanı vermiştir. 80.000 kişilik hac kontenjanının bir kısmı diyanete verilirken, kalan diğer kısmı da acentelere paylaştırılmaktadır.

Fakat ülkemizde her yıl hacca gitmek isteyen Müslümanların sayısı 80.000’in çok çok üzerinde sayılara ulaşıyor. Hem diyanete hem de acentelere yapılan hac başvuruları, ülkemize koyulan Suudi Arabistan hac kotasının çok üzerine çıktığı için hac başvuru sonuçlarında kura sistemi uygulanıyor. Hali hazırda hac kurası için bekleyen 2 milyondan fazla vatandaş bulunuyor. Bu da insanların senelerce kura sırası beklemesine sebep oluyor.

Mealtur Kurasız Hac Programları için buraya tıklayın

Kurasız Hac Nedir? Kuraya Kalmadan Hacca Nasıl Gidilir?

Her sene binlerce insanın hac vazifesini yerine getirmek için başvurduğu
kura uygulamasının başka bir alternatifi yok mu? 
Kura beklemeden, kurasız bir şekilde hacca gitmek mümkün değil mi?

Türkiye gibi hac başvurusunun yoğun olduğu bir ülkede birçok Müslümanın merak ettiği soru “Kuraya kalmadan hacca gitmek mümkün mü?” oluyor. Evet mümkün. Suudi Arabistan’ın tanıdığı başka bir alternatifle, gerekli koşullar yerine getirildiği takdirde kurasız hac yapmak da mümkün oluyor.

Kurasız Hac aynı zamanda Özel Vizeli Hac olarak da biliniyor ve tabir ediliyor. Özel vizeli hac tabirinin sebebi ise en çok merak edilen sorunun cevabında yatıyor. İnsanlar kurasız hac ile hacca gidecekleri zaman kuraya girenlerin hakkına girebileceği yanılgısına düşüyorlar. Burada hacı adaylarının kesinlikle bilmesi ve dikkat kesilmesi gereken nokta; kurasız hac ile hacca gidecek olanlar, Suudi Arabistan’ın ülkelere koyduğu hac kontenjanın dışında tutulan bir uygulama ile hacca gidiyor.

Mealtur Kurasız Hac Programları için buraya tıklayın

Şöyle ki; kura sırası beklemeden hac vazifesini gerçekleştirmek isteyen kişiler ayrıca “Özel Hac Vizesi” alıyorlar. Bu ayrıca alınan vize, Arabistan’ın Türkiye’ye verdiği kontenjanın dışında kalıyor. Kişi bunu ister kendisi İstanbul yahut Ankara konsolosluklarına başvurup gerekli işlemleri yaparak alabiliyor, ister ise acenteler aracılığıyla halledebiliyor. Acenteler de İstanbul ve Ankara konsoloslukları üzerinden direkt olarak Suudi Arabistan’dan Özel Hac Vizesi talep ederek işlemleri gerçekleştiriyor. Alınan Özel Hac Vizesi ile hacı adayları kura sırasını beklemeden hac vazifelerini yerine getirebiliyor.

  • Kurasız hac ile hacca gitmek isteyen kişilerin bilmesi gereken bir önemli nokta daha var;
    Hac vazifesini Kurasız Hac ile yerine getiren kişiler, ileride kuradan hac hakları çıktığında da tekrardan hac yapabilirler. Özel Hac Vizesi ile hacca gitmek, kurada çıkıp hacca gitmeye kesinlikle engel olmuyor.

İlgili içeriklerden bazıları;
Hac Neden Farz Oldu?
Kur’an’da Örtünme Var Mı?
Adım Adım Nasıl Hac Yapılır?
Ramazan Umresinin Fazileti!
Hacda Tavaf Sırasında Okunacak Dualar Hangileridir?
Müslümanlıkta Selamlaşma
Kulları Cennete Götürecek Ameller Nelerdir?
Hac Hangi Aylarda Yapılır? Haccın Çeşitleri Nelerdir?
Salavat Getirmenin Önemi!
Nasıl Şükredilir? Şükrün Çeşitleri Nelerdir?

“Kurasız Hac Nedir? Kurasız Hacca Nasıl Gidilir?” üzerine 1 yorum.

  1. Kimse kimsenin hakkini yediğini düşünmesin
    Çünkü diyettin ve onların yakın akrabaları kuraya girmeden gidiyor ama yıllardır bekleyen insanlar gitsin ben gitmeyeyim demiyorlar
    Durumunuz var ise gönül rahatlığı ile gidin bence

Bir Cevap Yazın