Kurasız Hac

Hac Vazifesinde Kura Sistemi

Hac vazifesi için Suudi Arabistan, diğer ülkelerle bir Hac Protokolü imzalar. Hac Protokolünde, her ülkenin nüfusuna göre hac kotaları belirlenir.

Hac Protokolü ile, Arabistan’ın diğer ülkelere verdiği yıllık kontenjan, ülke nüfusunun ortalama binde birine tekabül etmektedir.

Türkiye için imzalanan güncel protokolde, 80 milyon üzerinden hesaplanan ülke nüfusu doğrultusunda Suudi Arabistan ülkemize 80.000 kişilik hacı kontenjanı vermiştir.
80.000 kişilik hac kontenjanının bir kısmı diyanete verilirken, kalan diğer kısmı da acentelere paylaştırılır.

Elbette ki bu kontenjan Müslüman bir ülke için yeterli değil. Yurdumuzdan her yıl hacca gitmek isteyen Müslümanların sayısı 80.000’in çok çok üzerinde sayılara ulaşıyor.
Türkiye’de başvurular Suudi Arabistan hac kotasının çok üzerine çıktığı için hac başvuru sonuçlarında kura sistemi uygulanıyor.
Günümüzde hac kurası için bekleyen 2 milyondan fazla vatandaş bulunuyor. Bu sebeple de insanlar senelerce kura sırası bekliyor. Fakat KURASIZ HAC seçeneği sayesinde dileyen vatandaşlar kura sırası beklemeden de hac vazifesini gerçekleştirebiliyorlar.

Kurasız Hac Nedir?

Türkiye gibi hac başvurusunun yoğun olduğu ülkeler için Suudi Arabistan’ın tanıdığı başka bir alternatif kurasız hac seçeneğidir.

Suudi Arabistan’ın beklediği gerekli koşullar yerine getirildiği takdirde kurasız hac yapılabilir.

Kurasız Hac aynı zamanda Özel Vizeli Hac olarak da biliniyor ve tabir ediliyor. Özel vizeli hac tabirinin sebebi ise şu; kurasız hac ile hacca gidecek olan Müslümanlar, kuraya girenlerin hakkına girebileceği yanılgısına düşüyor. Burada hacı adaylarının kesinlikle dikkat etmesi ve bilmesi gereken nokta ise;
Kurasız hac ile hacca gidecek olanlar, Suudi Arabistan’ın ülkelere koyduğu hac kontenjanın dışında tutulan bir uygulama ile hacca gidiyor.

Yani kuraya girmeden hacca gitmek isteyenler ayrıca “Özel Hac Vizesi” alıyorlar. Bu ayrıca alınan vize, Arabistan’ın Türkiye’ye verdiği kontenjanın dışında kalıyor.

Nasıl Kurasız Hacca Gidilir?

Kuraya kalmadan hacca gitmek isteyen kişiler kurasız hac konusunda acentelerden yardım alarak işlemlerini çok daha kısa sürede ve rahatlıkla halledebiliyor.

Kura sırası beklemeden hac vazifesini gerçekleştirmek isteyen kişiler ayrıca Özel Hac Vizesi almak için başvuru yapıyor. İstanbul ya da Ankara konsolosluklarına Suudi Arabistan’ın Özel Hac Vizesi için başvurup gerekli tüm işlemleri yaparak alabiliyor. Fakat makul olarak kurasız hac prosedürlerinde genellikle acenteler tercih ediliyor.

Acenteler, İstanbul ve Ankara konsoloslukları üzerinden direkt olarak Suudi Arabistan’dan Özel Hac Vizesi talep ederek işlemleri gerçekleştiriyor. Alınan Özel Hac Vizesi ile hacı adayları kura sırasını beklemeden hac vazifelerini yerine getirebiliyor.

Kurasız hac ile hacca giden bir kişi, ileride kuradan hac hakkı çıktığında da tekrardan hac yapabiliyor.
Özel Hac Vizesi ile hacca gitmek, kurada çıkıp hacca gitmeye kesinlikle engel olmuyor.


Bir önceki yazımızda İmam Şazili ve Abdülkadir Geylani’nin Hizbü’n Nasr Dualarının Türkçe okunuş ve meallerini sizler için paylaştık.
İlgili diğer başlıklardan bazıları;
Hac Nedir? Hac ile İlgili Ayetler Nelerdir?
Haccın Temelleri!
Hac Neden Farz Oldu?
Hac Hangi Aylarda Yapılır? Haccın Çeşitleri Nelerdir?
Hac ve Umre Aşısı Hakkında Tüm Bilgiler!
Hacca Giderken Yanımıza Almamız Gerekenler Nelerdir?
Adım Adım Nasıl Hac Yapılır?
Hacda Tavaf Sırasında Okunacak Dualar Hangileridir?

Bir Cevap Yazın