Kurban Bayramı Arefesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

2019 Yılı Kurban Bayramı 11-12-13-14 Ağustos 2019 tarihlerin idrak edilecektir. Kurban Bayramı Arefesi ise 10 Ağustos Cumartesi günüdür.

Hazreti Aişe'den (r.a.) rivayet olunur ki;
"Allah, hiçbir günde bir kulu arefe günündeki kadar çok ateşten
azat etmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla 
meleklere karşı iftihar eder ve 'Bunlar ne istiyorlar?' der."
(Müslim, Hacc, 436)

Arefe gününün en başta kıymetini bilmek gerekir. Arefe gününde hacıların Arafat’ta vakfe yapıp dua ettiğini aklın bir köşesinde hep barındırmak ve manen dualarına iştirak etme bilinciyle arefeyi değerlendirmek gerekir.

Hz. Peygamberin (s.a.v.) arefe gününü oruçla geçirdiği bilinir. (Ebû Dâvûd, Savm, 62) Bu sebeple sünnete uymak ve bu günü en iyi şekilde idrak etmenin en güzel yollarından birisi o günü oruçlu geçirmektir. Arefe gününü oruçlu geçirmek faziletlidir.

Arefe günü Müslümanlar genel olarak daha çok ibadete yönelmelidir. Hadis-i şerifler ışığında ümmet bilir ki arefe günü Allah’ın (c.c.) şefaati kulluk eden imanlı Müslümanların üzerine olmaktadır. Bu sebeple arefe günü oruç tutmanın yanı sıra sık sık tövbe istiğfar etmek de hayırlıdır. Kul samimi bir şekilde tövbe istiğfar etmeli, mümkünse tövbe namazı kılmaya da özen göstermelidir.

Arefe günü tövbe namazı kılmak, nafile namaz kılmak ya da varsa kaza namazlarını kılmak da faziletlidir. Bugün önemli olan kulun her şekilde ibadetle meşgul olup Allah’tan (c.c.) her fırsatta af dilemesidir.

Arefe günü bol bol Kur’an okunmalı ve okunmakla kalmayıp tefekkür edilmelidir. Kur’an’ı anlamak, üzerine düşünmek, Allah’ın (c.c.) ayetleri üzerine düşünüp sahih hadisleri anlamak kulun yapabileceği en faziletli davranışlardandır.

Arefe günü İhlas suresini çokça okumak da faziletlidir.

Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimize çokça salavat getirmek, arefe günü salat ü selamı esirgememek gerekir.

Arefe gününü en iyi şekilde değerlendirmenin bir diğer yolu da çokça şükür ve dua etmektir. Allah’a (c.c.) hamd ve şükür etmek çok önemlidir.

Ümmet-i Muhammed’e uygun şekilde davranmak bu güne saygının gerekliliklerindendir. Müminler arefe günleri yalnız kendileri için değil tüm Müslüman kardeşleri için dua etmeyi unutmamalıdır.


İlgili diğer yazılardan bazıları;
Kurban Keserken Hangi Ayetler Okunmalıdır?
Kurbanın Mahiyeti ve Hükmü
Kurban Keserken Hangi Ayetler Okunmalıdır?
En’am Suresinin Okunuşu, Anlamı ve Önemi
Kurasız Hac Nedir? Kurasız Hacca Nasıl Gidilir?
Kurban Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kurban Çeşitleri Nelerdir?
Kulları Cennete Götürecek Ameller Nelerdir?
Hacda Tavaf Sırasında Okunacak Dualar Hangileridir?

Bir Cevap Yazın