Mevlid Kandilinin Dindeki Yeri? Mevlid Kandilinde Neler Yapılmalı?

2019 Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandilinin İslamiyet'teki Yeri Nedir? Mevlid Kandilinde Yapılacak İbadetler Nelerdir?

İslam ve Mevlid Kandili

"(Resûlüm!) Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik."
Enbiya Suresi, 107. Ayet

Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) 12 Rebiülevvel 571 senesinde dünyaya gelmiştir. Resulullah’ın (s.a.v.) dünyaya geldiği gün, İslam aleminde her yıl Mevlid Kandili olarak karşılanan mübarek ve kutlu bir gün olmuştur.

2019 yılında Rebiülevvel ayının 12’si, 8 Kasım Cuma yani yarına tekabül etmektedir. Tüm Müslüman alemi bu yıl Mevlid Kandilini 8 Kasım günü idrak edecektir.

Mevlid Kandilinde Nasıl İbadet Edilir? Neler Yapılır?

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) doğduğu gün için Kur’an’da geçen ya da yapması zorunlu olan farz bir ibadet yoktur. Fakat Müslümanların daha çok ibadet etmelerine, daha fazla Allah Teala’yı (c.c.) zikretmelerine, daha çok salavat getirerek Resulullah’ı (s.a.v.) anmalarına, daha fazla şükrederek tövbe istiğfar ile af dilemelerşne vesile olan en mübarek günler kandillerdir. Mevlid Kandili de ibadete en güzel vesilelerdendir.

Mümin kullar kandil günleri ve geceleri, daha çok tefekküre yönelerek Allah’ı (c.c.) ve Resulünü anar.

Müslümanların yaptıkları bu ibadetler ve güzel davranışlar, aslında her daim yapılmalı. Bunu yapmayı elbette tüm müminler ister ama kandil geceleri gibi faziletli akşamlar Müslümanların ibadete yönelmesine ayrıca vesile olur.

Müslümanları ibadete yönelten, Allah’a (c.c.) yaklaştıran bu mübarek kandiller, kulların ahlakına çeki düzen vermesine de vesile olan hayırlı ve mübarek gecelerdir.

Müslümanlar Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu günü kutlarken en çok onu örnek alarak yaşamaya gayret ederlerse şüphesiz bu en güzel davranışlardan olur.


Bir önceki yazımızda Rebiülevvel Ayında Nasıl İbadetler Edilir? konusunu yazdım.
İlgili diğer yazılardan bazıları ise şu şekilde;
Şüphesiz Hayır ve Şer Allah’tandır
Salavat Getirmenin Önemi!
Kur’an-ı Kerim Helâller ve Haramlar İçin Neler Söylüyor?
Amentü Duası Okunuşu ve Anlamı
Kur’an Ahde Vefa ile İlgili Ne Söylüyor?
Hayırlı Olanı İsteme ve Kazadan Korunma Duaları!
Cuma Günü Salavât Getirmenin Hükmü
Nazar İçin Okunacak Dualar

Bir Cevap Yazın