Oruç Fidyesi Nedir? Kimler Oruç Fidyesi Vermelidir?

“Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi sakınasınız 
diye size de sayılı günlerde oruç farz kılındı. Sizden kim hasta
ya da yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde
oruç tutar. Oruç tutmaya güç yetiremeyenler ise, bir fakiri doyuracak
kadar fidye öderler. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik
yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için
daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için
daha hayırlıdır.”
Bakara Suresi, 183. ve 184. Ayetler    

Fidye Nedir?

Dini anlamda fidye, belirli ibadetlerin geçerli sebeplerden dolayı yerine getirilemediği zamanlarda ödenmesi gereken mali ve elbette dini bir yükümlülüktür.

İslamiyet’te fidye söz konusu olan ibadetler Hac ibadeti ile oruç ibadetleridir.
Oruç, buluğ çağına erişmiş ve akıl sahibi olan her Müslüman için farz kılınmış bir ibadettir. Fakat eğer kişi oruca engel bir hastalığa sahipse ya da yaşlılıktan dolayı oruç tutamıyorsa ve daha sonra bu oruçları kaza edemeyecekse, tutamadığı oruçların karşılığı olarak oruç fidyesi vermelidir.

Oruç fidyesi, oruç tutulamayan her güne karşılık olarak ödenir. Yani günlük bir miktar üzerinden fidyenin asgarisi belirlenir.

Bir günlük oruç fidyesi miktarı, bir kişiyi gün içerisinde doyuracak kadar yiyecek – içeceğin miktarıdır.

2019 Yılında Günlük Oruç Fidyesi Ne Kadar?

Oruç fidyesinin miktarı hemen her yıl değişiklik göstermektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yıl için açıkladığı oruç fidyesinin asgari miktarı ise 23 liradır. Bu en düşük günlük fidye miktarıdır, gücü yetenler günlük oruç fidyesini istedikleri kadar arttırarak verebilirler.

Oruç Fidyesi Ne Zaman ve Nasıl Verilir?

Oruç fidyesi genellikle ramazan ayının ilk günü ya da son günü topluca verilir. Fakat isteyenler oruç fidyelerini günlük olarak da verebilirler.

Oruç fidyesini verme hususunda önemli olan muhtaç bir kişinin, Ramazan ayı boyunca her gün yemek yiyebilmesini sağlayacak miktarı, Ramazan ayı içerisinde vermektir.

Oruç Fidyesi Veremeyecek Durumda Olanlar Ne Yapmalı?

Oruç fidyesi, Ramazan ayında hastalıktan ya da yaşlılıktan dolayı oruç tutamayanların vermekle yükümlü olduğu sadakadır. Fakat oruç fidyesi vermesi gerektiği halde maddi gücü bunun için yeterli olmayan kişiler de olabilir.

Burada yaşlılık ya da hastalık durumundan dolayı orucunu tutamayan ve fidye verecek kadar parası olmayanların yapması gereken Allah’tan (c.c.) af dilemektir.

Oruç Tutmak Yerine Fidye Ödenebilir Mi?

Oruç tutmak Müslümanlar üzerine farz kılınmış olan bir ibadettir. Farz ibadetler insanın keyfine göre esnetebilecekleri ibadetler değil, yapmakla yükümlü olduğu ibadetlerdir.

Bir Müslüman yaşlılık ya da hastalıktan dolayı oruç tutamayacak durumda olmayıp, sadece nefsine yenik düştüğü için oruç tutmuyor ve fidye ödüyorsa bu keyfi bir tercih olur.

Ramazan ayında hastalandığı için oruç tutamayıp fidyesini verenler ya da Ramazan’ın günlerin uzun olduğu mevsimlere denk geldiği zamanlarda güç yetiremediği için oruç tutmayıp fidyesini verenler, daha sonra kısa günlerde oruçlarını kaza edebilirler.

Burada önemli olan orucun Müslümanlara farz olduğudur. Bir kişi farzı yerine getirmek için elinden geleni yapmalıdır. Ramazan’a hastalığı denk gelip fidyeyi ödeyen bir kişi iyileştikten sonra “Nasılsa fidyesini ödedim” diye düşünmek yerine, Ramazan ayında tutamadığı o oruçları iyileşince kaza etmelidir. Oruçlarını kaza edenlerin verdikleri fidyeler ise sadakaları sayılır. Bu her Müslüman için çok daha hayırlıdır.


Bir önceki yazımızda Nas Suresinin Anlamı ve Önemini sizler için kaleme aldık.
İlgili yazılardan bazıları ise şöyle;
İslam Tarihinde Ramazan’ın Önemi
Ramazan Umresinin Fazileti!
Ramazan Ayı Hayatımıza Neler Katar?
Oruç Ayetleri Nelerdir?
Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?
Berat Kandilinde Nasıl İbadet Edilir?

Bir Cevap Yazın