Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v) Saygının Önemi

Allah’ın (c.c.) âlemlere rahmet olarak gönderdiği sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), kişiliği, karakteri, söylemleri, davranışları, yaptıkları, kısacası tüm varlığıyla insanlığa örnek olan bir kişiydi.

Allah’ın (c.c.) en sevgili kulu olan Peygamber Efendimize (s.a.v.) saygıda kusur etmemek her Müslümanın zaten birinci gayesiydi. Kur’an-ı Kerim’de Ahzâb Suresi, 57. Ayet’te Allah (c.c.);

“Allah ve Resûlünü incitenlere Allah, dünyada ve ahirette lânet etmiş ve onlar için horlayıcı bir azap hazırlamıştır.” buyurmuştur. (Ahzâb Suresi, 57. Ayet)

Bütün zamanların ve mekanların en kâmil örneği olan sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.) saygı ve hürmet göstermek, Müslüman olmanın en temel şartıdır. Hz. Muhammed (s.a.v.) hayatı boyunca tüm Müslümanlara ve tüm dünyaya adabı muaşeret kurallarını yaşayarak, doğruluğu ve saygıyı örnekleyerek göstermiştir.

Allah (c.c.) Peygamberlere saygıyı, erdemlere ulaşmanın ve erdemli olmanın en önemli unsuru, en temel gerekliliği olarak zikretmiştir.

Yanında Peygamber Efendimizden bahsedildiğinde “salât” ve “selam”ı esirgeyenler Allah (c.c.) katında da cimri olarak atfedilir.

Peygamberlere ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e saygıyı tartışma konusu haline getirmek, sevgi ve saygıya ölçü biçmek, k-bu konuyla ilgili polemik yaratacak mevzular açmak, geçmişe ve peygamberlere gösterilen saygıyı ötelemek ya da kötülemek, iyi niyetten uzak bir harekettir ve büyük bir saygısızlıktır.

Kur’an-ı Kerim’de salât ü selamın ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e saygı göstermenin önemi üzerinde sıkça durulmuştur.

 

Kur’an-ı Kerim Peygamber Efendimize Saygının Önemini Hangi Ayetlerle Vurguluyor?

Kur’an’da hem Hz. Muhammed’e (s.a.v) hem de tüm peygamberlere saygı duyulması gerektiğinden çokça bahsedilmiştir.

Kur’an’da, Allah’ın (c.c.) Resulü Hz. Muhammed’e (s.a.v.) saygı göstermenin önemini anlatan ayetlerden bazıları şöyledir;

“Müminler, ancak Allah’a ve Resûlüne gönülden inanmış kimselerdir. Onlar, o Peygamber ile ortak bir iş üzerindeyken ondan izin istemedikçe bırakıp gitmezler. (Resûlüm!) Şu senden izin isteyenler, hakikaten Allah’a ve Resûlüne iman etmiş kimselerdir. Öyle ise, bazı işleri için senden izin istediklerinde, sen de onlardan dilediğine izin ver; onlar için Allah’tan bağış dile; Allah mağfiret edicidir, merhametlidir.”

                                                                                                                      Nûr Suresi, 62. Ayet

 

“(Ey müminler!) Peygamber’i, kendi aranızda birbirinizi çağırır gibi çağırmayın. İçinizden, birini siper edinerek sıvışıp gidenleri muhakkak ki Allah bilmektedir. Bu sebeple, onun emrine aykırı davrananlar, başlarına bir belâ gelmesinden veya kendilerine çok elemli bir azap isabet etmesinden sakınsınlar.”

                                                                                                                      Nûr Suresi, 63. Ayet

 

“Ey iman edenler! Allah’ın ve Peygamberinin önüne geçmeyin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. Ey iman edenler! Seslerinizi, Peygamber’in sesinin üstüne yükseltmeyin. Birbirinize bağırdığınız gibi, Peygamber’e yüksek sesle bağırmayın, yoksa siz farkına varmadan işledikleriniz boşa gider. Allah’ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, Allah’ın, gönüllerini takvâ (Allah’a karşı gelmekten sakınma) konusunda sınadığı kimselerdir. Onlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır. (Ey Muhammed!) Odaların arkasından sana bağıranların çoğu aklı ermeyen kimselerdir. Onlar, sen yanlarına çıkıncaya kadar sabretselerdi, elbette kendileri için daha iyi olurdu. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

                                                                                                     Hucurât Suresi, 1. – 5. Ayetler

Bir önceki yazımız; Dinde İhlâs Nedir?

 

“Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v) Saygının Önemi” üzerine 16 yorum.

 1. Geri bildirim: İslamiyet'te Kadının Yeri Ve Önemi | MEALTUR

 2. Geri bildirim: Mevlid Kandili Nedir? Önemi, Faziletleri ve Yapılacak İbadetler | MEALTUR

 3. Geri bildirim: Salavat Getirmenin Önemi! | MEALTUR

 4. Geri bildirim: Kur'an'da Allah (c.c.) Sevgisi | MEALTUR

 5. Geri bildirim: Kevser Suresinin Okunuşu, Meali ve Faziletleri | MEALTUR

 6. Geri bildirim: Cuma Suresinin Okunuşu, Meali ve Faziletleri | MEALTUR

 7. Geri bildirim: Nasr Suresinin Okunuşu, Anlamı ve Faziletleri | MEALTUR

 8. Geri bildirim: Tebbet Suresinin Faziletleri, Anlamı ve Okunuşu | MEALTUR

 9. Geri bildirim: Peygamber Efendimizin Öğrettiği Salavat! | MEALTUR

 10. Geri bildirim: Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır? | MEALTUR

 11. Geri bildirim: İslam'da Çocuk Sevgisinin Önemi | MEALTUR

 12. Geri bildirim: Kureyş Suresinin Faziletleri, Türkçe Anlam ve Okunuşu | MEALTUR

 13. Geri bildirim: Tesbih ve Zikrin Faziletleri | MEALTUR

 14. Geri bildirim: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) Akrabaları | MEALTUR

 15. Geri bildirim: Rebiülevvel Ayında Nasıl İbadetler Edilir? | MEALTUR

 16. Geri bildirim: Din Kardeşliği ile İlgili Ayet ve Hadisler | MEALTUR

Bir Cevap Yazın