Ramazan Ayı Hayatımıza Neler Katar?

Ramazan Ayının Hayatımıza Kattıkları

11 ayın sultanı olan Ramazan ayı Kur’an-ı Kerim ayıdır. Hem Kur’an hem de diğer semavi kitaplar Ramazan ayında indirilmiştir.

Bu ayda yapılan ibadet yalnızca oruç ibadeti ile sınırlı değildir. Ramazan ayı Müslümanların, Allah’ın rızasını kazanmak için uğraştıkları ve manevi yönlerini ibadetlerle yükseltip pekiştirdikleri bir aydır.

Birçok yöne sahip ve hayatı çeşitli yönlerden etkileyen Ramazan ayı, Müslüman aleminin göz bebeği olduğu için de “11 ayın sultanı” olarak atfedilir.

Ramazan ayında aynı zamanda Hz. Muhammed (s.a.v)’ın müjdelediği çok sayıda hayır ve Salih amelin işleneceği özel geceler de bulunmaktadır.

Oruç

Mübarek Ramazan ayında gerçekleştirilen oruç ibadeti, Müslümanların nefislerini terbiye ettikleri en güzel ibadetlerdendir. Oruç tutan Müslümanlar, yalnızca aç insanların halini anlamakla kalmazlar. Sırf Allah öyle buyurduğu için nefisleri üzerinde hakimiyet kurmayı ve sadece Kur’an’da buyrulan vakitlerde yemek yemeyi öğrenirler.

Oruç ibadeti; Müslümanların nefislerini yemek konusunda terbiye etmelerinin yanı sıra, kötü sözden uzak durmalarını, güzel ameller işlemeye yönlenmelerini ve etraflarında yaşanan olaylara daha güzel ahlakla ve bakışla yaklaşmalarını da sağlar.

Oruç tutan bir Müslüman; kendisini yalnızca yiyecek ve içeceklere değil, küfre, gıybete, kötü ve kırıcı sözlere, yanlış hareketlere, zînaya ve kötü fikirlere de kapatır.

İftar

Ramazan ayında iftarlar vererek eşi dostu ağırlamak, hoş sohbetlerle iftar sofralarını ve Ramazan akşamlarını güzelleştirmek de bu aya özgü bir zenginliktir. Aynı zamanda gücü yeten Müslümanlar, tanıdık tanımadık aç insanlara, iftar vererek ve iftarlık yardımlarında bulunarak da bu mübarek ayın ruhuna yakışacak şekilde yardımseverliklerini pekiştirirler.

Teravih Namazı

Ramazan ayının ruhunu en güzel yaşatan ibadetlerden birisi de Ramazan akşamlarında, Yatsı namazının hemen ardından kılınan Teravih namazıdır. Teravih Namazı, Ramazan ayı boyunca her akşam cemaat olunarak, Yatsı namazının peşine 20 rekât olarak kılınır. Teravih namazı sayesinde camiler dolar, kalabalık cemaatler oluşur ve hem erkekler hem de kadınlar cemaat olarak namaz kılmanın huzurunu yaşarlar.

Sahur

Ramazan ayında sahura kalkılması da yine hem nefsi terbiye eden hem de aile bireylerinin Ramazan ruhunu yaşamalarını sağlayan bir diğer güzelliktir.

Fitre

Ramazan ayının yardımlaşma ayı olması yalnızca verilen sahur ve iftarlarla sınırlı değildir. Müslümanlar, Ramazan ayında kendilerine düşen pay kadar fitrelerini de vererek, kötü durumda olan din kardeşlerine yardım ederler. Ramazan’da her Müslüman kendilerine farz kılınan fitrelerini verirler.

Mukabele

Ramazan ayında mukabeleler yapılarak topluca Kur’an-ı Kerim okunur. Bu ayda okunan Kur’an’ın her bir harfine binlerce sevap yazılır. Ramazan ayında artan Kur’an-ı Kerim okumaları sayesinde mukabele eden Müslümanlar, Allah’ın kelamı ile daha çok içli dışlı olurlar. İslâmiyet’e dair sohbetler yaparak inançlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini geliştirirler.

Ramazan ayında okunan Kur’an’lar, yapılan mukabeleler ve verilen sohbetler sayesinde Müslümanlar, dinlerine daha bir yakınlaşır ve İslamiyet’in güzelliklerinin ve gerekliliklerinin bilincine daha fazla varırlar.

Kadir Gecesi

Ramazan ayının son on gecesinde mübarek Kadir Gecesi aranır. Günümüzde Ramazan’ın 27. Gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir ve bu gecede edilen dualar, kılınan namazlar ve yapılan sohbetler çok hayırlıdır. Kadir Gecesi her Müslümanın Allah’a ve onun meleklerine, ruhunu daha yakın hissettiği ulvi bir gecedir. Kadir Gecesi ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de;

“Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh, Rabb’lerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.” (Kadir Suresi, 1 – 5 ) buyurulur.

 

Ramazan ayı, Müslümanların hayatına her yönden huzur, bereket, birlik beraberlik, yardımlaşma ve kucaklaşma getiren mübarek bir aydır. Ramazan’da her hareket daha büyük bir bilinçle Allah rızası için yapılır

Bir önceki yazımız; Oruç Ayetleri Nelerdir?

İlgili yazılar; İslam Tarihinde Ramazanın Önemi , Oruç Nedir? Ne Anlama Gelir? 

 

“Ramazan Ayı Hayatımıza Neler Katar?” üzerine 5 yorum.

  1. Geri bildirim: İslam Tarihinde Ramazan Ayının Önemi | MEALTUR

  2. Geri bildirim: Oruç Nedir, Ne Anlama Gelir? | MEALTUR

  3. Geri bildirim: Oruç Ayetleri Nelerdir? | MEALTUR

  4. Geri bildirim: Ramazan Umresinin Fazileti! | MEALTUR

  5. Geri bildirim: Oruç Fidyesi Nedir? Kimler Oruç Fidyesi Vermelidir? | MEALTUR

Bir Cevap Yazın