Ramazan Bayramını Karşılamak

Allahu Teala’nın (c.c.) Müslüman kullarına hediyeleri olan Ramazan ve Kurban bayramları, her yıl müminler tarafından büyük bir coşkuyla karşılanır.

Hadislerde “İydu’l-Fıtr” ismiyle geçen Ramazan Bayramı, Fıtır Bayramı anlamına gelir. Fıtır da oruç açmak, iftar yapmak anlamına gelir.
(Ebû Davud, Salât 245, (1134); Nesâî, Iydeyn 1, (3, 179)

Ramazan Bayramı, Ramazan-ı Şerif bittiğinde başlar. Hicri Takvime göre belirlenen bu zamanlar her sene değişiklik göstermektedir. 2019 yılında ise Ramazan Bayramı, 4-5-6 Haziran tarihlerindedir. 3 Haziran Pazartesi günü ise Ramazan Bayramı Arefesi’dir.

  • 3 Haziran 2019 Pazartesi günü – Arefe Günü
  • 4 Haziran 2019 Salı günü (Bayramın 1. Günü)
  • 5 Haziran 2019 Çarşamba günü (Bayramın 2. Günü)
  • 6 Haziran 2019 Perşembe günü (Bayramın 3. Günü)

Ramazan Bayramında Neler Yapmak Gerekir?

Müslümanlar Ramazan ayını oruçla, namazla, tefekkürler, Kur’an’la, Allah (c.c.) rızası için her türlü ibadetle geçirmeye gayret gösterirler.

Ramazan ayının ruhunu hakkıyla yaşayan müminler, sadece oruç tutmakla kalmaz, her türlü günahlardan da uzak durmaya, Allah’ı (c.c.) ve Resulü Hz. Muhammed’i (s.a.v.) anmaya daha fazla özen gösterirler.

Kur’an ayı olan Ramazan’ın ardından Müslümanlar kendileri için bir hediye olan Ramazan Bayramı’nı karşılarlar.

Ramazan Bayramı, Ramazan-ı Şerif boyunca Müslümanların büründüğü eşsiz ruh hali ile karşılanan, Allah’ın (c.c.) bir armağanı olduğu için sevinç ve heyecan içinde, bol muhabbetle karşılanan bir bayram olmalıdır.

Ramazan bayramında aileyle, akrabalarla, eş dostla görüşülmeli, helalleşilmeli, muhabbet ile ikramda bulunulmalı, bayramların ikram günü olduğunu bilinciyle bayramlarda oruç tutmanın tahrîmen mekruh kabul edildiğini unutulmamalıdır.

Ramazan Bayramı ailenin, eşin, dostun yanında, Müslüman kardeşliği bilinciyle, şükür, hamd, muhabbet ve ikramla aynı zamanda da bol tefekkürle geçirilmelidir. Bayramı bayram yapan en güzel sünnet olan Bayram Namazı da kesinlikle Müslümanların katılıp bayram ruhunu cemaatle birlikte yaşamaları gereken çok özel bir ibadettir.

Bayram Namazı’nın Hikmeti

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.),
“Bu günümüzde yapacağımız ilk şey namaz kılmaktır.” buyurmasının hükmüyle birlikte İslam aleminde Bayram Namazı yer almaktadır.
(Buhârî, “Îdeyn”, 3; Müslim, “Edâhî”, 7)

Bayram sabahına Bayram Namazı’nı eda ederek başlamak bayramı karşılamanın en güzel yoludur. Aynı zamanda Bayram Namazı ile ilgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hükmü Hanefi Mezhebi’nde “Bayram Namazı vacibdir” şeklinde görülmektedir.

Bayram Namazı, yılda yalnızca 2 kere Ramazan ve Kurban bayramlarında eda edilen ve diğer namazlara göre kılınışı kısmen biraz daha farklı olan bir namazdır.

Bayram Namazı, cemaat ile birlikte kılınır.


Bir önceki yazımızda, Kadir Gecesi Nasıl Değerlendirilmeli? sorusunu yanıtladık.

Bir Cevap Yazın