Rebiülevvel Ayında Nasıl İbadetler Edilir?

Rebiülevvel Ayının Faziletleri

Kamerî ayların 3. Sü olan Rebiülevvel ayının bugün ilk günüdür. 2018 için Rebiülevvel ayının başlangıcı, bugüne yani 2018 için 9 Kasım Cuma’ya denk gelmektedir.

Bu ay alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) doğduğu aydır. Hz. Muhammed (s.a.v.) 12 Rebiülevvel 571 yılında dünyaya gelmiştir. Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) dünyaya geleceği, daha önceki bütün kutsal kitaplarda bildirilmiştir.

Bu ayın 12. gecesi de Resulûllah’ın (s.a.v.) doğumu şerefine Mevlit Kandili olarak karşılanmaktadır.

Ayrıca bu ayın bir diğer faziletleri de şöyledir;

12 Rebiülevvel 622’de Hicret sona ermiştir.

12 Rebiülevvel 632’de ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) ahiret alemine göçmüştür.

 

Rebiülevvel Ayı Nasıl Karşılanmalıdır? Rebiülevvel Ayının İbadetleri Nelerdir?

Rebiülevvel ayı için özel olarak Kur’an’da belirtilen bir dua ya da ibadet şekli yoktur. Fakat bu ayın faziletlerine hürmeten, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) gibi günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Rebiülevvel ayında günahlara tövbe edilmeli, çokça istiğfar çekilmeli, kaza namazı kılınmalıdır. Sadaka vermeyi ve salavatlarla meşgul olmayı da unutmamak gerekir.

Kameri ayların üçüncüsü, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğum ve ölüm ayı olan Rebiülevvel ayında nafile namaz kılınarak bu ayın mübarek ruhu daha samimiyetle yaşanabilir.

Rebiülevvel Ayında Kılınabilecek Namazlar – Okunabilecek Sureler Nelerdir?

Bu ayın ister her akşamı ister ilk günü ile 12. gecesinde sünnet olarak iki rekât namaz kılınabilir. Özellikle belirtilen bir ibadet olmadığı için bu mübarek aya hürmeten sünnet namazlarını, kaza namazlarını, salavatı ve istiğfarı arttırmak biz kulların yararınadır.

Bu ibadeti yerine getirmek isteyen Müslümanlar; İlk rekâtında Fatiha Suresi’nden sonra Kafirun Suresini okuyarak, ikinci rekatında da İhlas Sureleri okunmak suretiyle iki rekât sünneti namazı eda edebilir.

İsteyen kullar bu ay boyunca yahut belirli günlerde (ilk günü, 12. gecesi, pazartesi, perşembe ve cumaları gibi) En’am Suresi’ni sık sık okuyabilirler. Bu ibadet daha çok akşam namazı ile yatsı namazı arasında eda edilebilir.

Bol bol tövbe-istiğfar etmek, salavat getirmek, nafile namazlar ve kaza namazlarını kılmak için illa özel bir gün beklemeye ya da sadece belirli bir gün yahut ay bunları yapmaya zorunluluk yoktur. Müslüman, her ayını her gününü bu ibadetlerle değerlendirebilir. Böyle ayların başları ve belli günleri, ibadetlere daha çok yönelmek için bir vesiledir.

Bir önceki yazımızda; Rebiülevvel Ayına dair detaylı bilgiler bulunmaktadır

En’âm Sûresi Meâli

 

Bir Cevap Yazın