slayt

Kurasız Özel Hac Programları

Kurasız Hacca Nasıl Gidilir?

Suudi Arabistan’ın diğer ülkelerle imzaladığı Hac Protokolü doğrultusunda her ülkenin nüfusuna göre belirlenen bir yıllık hac kotası bulunmaktadır. Ülkemiz için imzalanan güncel protokolde, ülke nüfusu 80 milyon üzerinden hesaplanmış ve sayının binde biri olan 80.000 kişilik hacı kontenjanı Türkiye’ye verilmiştir. 

Her yıl Suudi Arabistan topraklarına hac vazifesini yerine getirmek üzere 80.000 kişiyi götürebilen ülkemizde bu kontenjanın bir kısmı Diyanet’e aitken geri kalan kısmı acentelerin oluyor. Fakat gerek Diyanet, gerekse acentelere yapılan hac başvurusu Suudi Arabistan’ın ülkemiz için koyduğu kotayı aştığından insanlar senelerce hac kurasında çıkabilmek için sıra bekliyor. Şu an hac kurası için sıra bekleyen kişi 2 milyon kişiyi aşmış durumda. Bu durumda insanlar “Kura beklemeden hacca gitmek mümkün değil mi?”sorusunun yanıtını aradıklarında devreye Kurasız Hac seçeneği giriyor.

Kurasız Hac ya da Özel Vizeli Hac seçeneği, insanların kura sırası beklemeden hac vazifelerini yerine getirmelerini sağlıyor. Burada dikkat edilmesi gereken hususKurasız Hac ile hacca gitmek isteyenlerin kesinlikle kura ile hacca gidecek olanların hakkına girmiyor olduğudur. Kura sırasına yazılmış bir kişi, kura çıkmasını beklemeden Özel Hac Vizesi alarak hac görevini yerine getirebilir ve daha sonra herhangi bir zaman diliminde kurada ismi çıktığında bu sefer de o kontenjanla dilerse hac vazifesini tekrar yerine getirebilir. Burada alınan özel vize ile hacca gidilmesi, ülkeye verilen kontenjanın dışında gerçekleşen özel vize ile yapılan bir ziyaret olduğu için herhangi bir hakka girme söz konusu dahilinde değildir. 

Özel Hac Vizesi alarak Kurasız bir şekilde hacca gitmek için, konsolosluğa başvuranlar, yalnızca Ankara ve İstanbul konsolosluklarından direkt olarak Suudi Arabistan’dan Özel Hac Vizesi talep ediyor ve alınan Özel Hac Vizesi ile kura beklemeden hacı adayları mübarek topraklara gidiyorlar.